
Nu har jeg lært at filetere fisk – i hvert fald pighvarer.
I fredags lærte kok Rehne Bank, Plexus, mig, hvordan man gør, og så øvede jeg mig på otte af de store fisk. Jeg endte faktisk med at skære nogle ganske habile fileter, men jeg er glad for, at Rehne have ”rigeligt”, for jeg fik også lavet nogle skæverter!

For et par år siden hjalp jeg Rehne Bank, den dygtige kok på Plexus. Og nej, det var ikke med madlavning. Jeg hjalp ham med det, jeg nu engang kan – jeg satte en pressemeddelelse sammen, da det band han spiller med i sin fritid, Blå Frost, udgav deres album ”Vilde blomster”.
En vennetjeneste, som så skulle resultere i en gen-vennetjeneste; Rehne skulle lære mig at filetere fisk. Der er nemlig to ting, jeg vældig gerne ville kunne; filetere fisk og udbene fjerkræ. Sidstnævnte er mere kompliceret, siger Rehne, der ikke er helt sikker på, om mine evner rækker til at lære det 🙂
Nå, men så gik tiden jo bare. Og når vi løb ind i hinanden, sagde vi altid ”nå ja, vi skal jo have aftalt en dag…” uden at det blev til mere. Indtil for en måned siden. Da skrev Rehne pludselig en mail til mig, om jeg kunne tænke mig at komme ud i Plexus og gå sammen med ham i køkkenet op til hans gourmet-arrangement lørdag den 5. april? Og så kunne vi også lige ordne det med fiskene…
Om jeg kunne tænke mig det??? Jeg var overhovedet ikke i tvivl – og mirakuløst nok havde jeg oven i købet fri om fredagen, fordi jeg havde haft vagt den forgående weekend.


Så fredag den 4. april hentede Rehne og hans kone Kirsten, der lige som Rehne både er uddannet bager og kok, mig klokken 7.40 om morgenen. Og så tilbragte jeg ellers en arbejdsdag i køkkenet sammen med kokke-parret samt Lene, Benny, Jesper og de andre. Det var virkelig lærerigt. Og hyggeligt!
Ikke gæstekok
Det var først, da jeg lørdag klokken 18.00 steg på bussen fra Holstebro for at køre ud til gourmetmiddagen på Plexus, at det gik op for mig, at der på Plexus’ hjemmeside stod, at jeg var ”gæstekok” på arrangementet! Flere af buspassagererne sagde nemlig: ”Jamen hov! Skulle du ikke stå i køkkenet på Plexus og lave mad til os?”
Så lad mig lige med det samme rette den misforståelse: Jeg har overhovedet ingen andel i ”kokkeriet” op til gourmet-middagen. Det var Rehne Bank, der udtænkte og udførte hver eneste ret. Jeg er ikke engang så meget som kommet med en kommentar på sammensætningerne eller med ”et godt råd”. Det behøver han slet ikke, selv om han er så rar, at han sikkert ville have lyttet venligt, hvis jeg havde noget at sige.
Det havde jeg ikke. Jeg var ”medhjælpende køkkenassistent”. Jeg gjorde det, jeg blev sat til – og lærte en masse nyt undervejs.
Rehne og Kirsten havde haft en hektisk uge med adskillige arrangementer, ikke mindst aftenen før for 250 personer fra Nordea, så de var bagud med forberedelserne til gourmetaftenen, hvor der skulle være ni serveringer for 70 mennesker. Så det, jeg bidrog med, var en masse praktisk, som de havde skullet lave, hvis ikke jeg havde været der, men som muligvis frigav lidt tid for dem til at koncentrere sig om de sværere ting.


Jomfruhummer og pighvar
Så jeg istandgjorde en hulens bunke jomfruhummere – ”røvrendte dem”, som min gode kollega Kirstine, der også er kokkeuddannet, kaldte det – snittede en masse jordskokker i tern og ditto porrer, smurte 80 tuilles (det er sådan nogle tynde kiks, man normalt bruger til desserter, men disse var med allehånde og indgik i en starter) på bagepapir, lavede en mærkelig nøddesmagende masse, som aldrig blev brugt, skar petit basque-ost i halvmåneformede skiver samt – ikke mindst – fileterede 8 pighvarer!
Jo, sgu! Der var ni, og Rehne indledte dagen med at sige: ”Jeg viser dig lige ´´en…” Det gjorde han så, og derefter var de næste otte mine.
Han forbarmede sig dog over mig og skar hovederne af dem alle, efter jeg havde kæmpet i ti minutter, tror jeg, med et af de skide hoveder.
”Avdr”, sagde opvaskedrengen Jesper til fiskene. Det gjorde han også til jomfruhummerne.



Børn og mad
Det var anderledes med de to børnehavebørn, der kom ind med en pædagog for at spørge, hvad de skulle have til frokost.
På Plexus kan forældrene nemlig købe madordning til deres børn, og så får de rasende god kokkemad hver dag.
”I skal have græskarsuppe med hjemmebagt brød,” forklarede Rehne, og det syntes børnene lød godt.
Pædagogen løftede dem op, så de kunne se, at jeg skar i de store fisk, og vi udpegede hovederne med øjnene siddende tæt ved siden af hinanden, som fladfisks jo gør.
Jeg er stensikker på, at børn, der bliver præsenteret for god, hjemmelavet mad hver dag på den måde, og som kan kigge ind i køkkenet og se råvarerne, får en meget bredere forståelse for mad og bliver mindre tilbøjelige til at stille sig tilfreds med pizzaslices og cola som den daglige næring senere.




Kirsten og Lene tog sig af de bestillinger, der var ud af huset på tapas og frokostretter samt børnenes mad, så Rehne kunne koncentrere sig om at stege vildsvin, koge mole (meksikansk chokolade-chilisovs), bage krydderkage og tuilles og meget mere. Men sidst på dagen eksperimenterede Kirsten også lidt.
Hun har været på et chokoladekursus og skulle stå for gourmetaftenens søde afslutning med specielle chokolader. Rehne overtalte hende til at teste noget pulver, han havde i en stor bøtte – Malto – sammen med chokolade, og det resulterede i nogle sjove, porøse chokolade-”korn”. Kirsten var dog ikke overbevist 🙂
Jeg stod op i knap syv timer. Det er ingenting i forhold til kokke og butiksansatte, men jeg er ikke vant til det. Så jeg havde ondt i ben og lænd, da jeg kom hjem. Men det var det værd.
Og jeg HAR fået lov at komme med i køkkenet en anden gang 🙂
(Se også ”Gourmetaften i Plexus 2”, hvor du kan se, hvor flotte lørdagens retter blev – den bliver først lagt på i morgen…)






Fantastisk beskrivelse af vores hverdag, og ja vi er meget Priviligerede at have folk som Benny og Jesper omkring os, da de går og sørger for at vi rent faktisk får holdt pause ind imellem.
Tak for det, Rehné …håber jeg får tid til at lægge fortsættelsen ind i dag. Jeg fik taget nogle ret gode fotos af de færdige retter 🙂