Mens jeg rodede rundt med vindruer og lavede en græsk dessert, fik jeg pludselig lyst til græsk mad. Ikke bare en dessert, men noget der smagte af Grækenland.
Det gør de her frikadeller, som er lækre, supernemme og hurtige at lave. Tzatzikien smager udmærket, men for at være helt ærlig, kan jeg lige så godt lide den helt almindelige version, som man også kan finde her på bloggen, bare skriv “tzatziki” i søgefeltet.
Jeg skal faktisk til Grækenland her i efteråret. I uge 42, som jeg ikke kan mindes, at jeg nogensinde har haft ferie i før. Men nu bliver vores årlige generalforsamling i foreningen Douzelage altså holdt på det tidspunkt – i byen Preveza på det nordvestlige fastland. Jeg har været der før – i 2001.
Men sidst jeg var i Grækenland , var sammen med min søster i 2010 på Santorini – så det er altså lang tid siden, jeg sidst har spist græsk mad, hvor den er bedst, nemlig i hjemlandet. Og jeg glæder mig til spise mig igennem en uges fortræffeligheder 🙂
I øvrigt kan jeg godt lide retsina, så det vil jeg heller ikke undlade at genopfriske bekendtskabet med. Eller ouzo.
Græske frikadeller med æbletzatziki
(4 personer – se note 1)
2 dl græsk yoghurt 10 procent (min var nu kun 8 procent)
2 knuste fed hvidløg
friskkværnet peber
2 agurker (ca. 750 g)
2 tsk groft salt
1 skrællet og udkernet æble i tern
8 grillspyd (se note 2)
Frikadeller:
450 g hakket oksekød
1 tsk salt
1 æggeblomme
2 finthakkede løg
50 g smuldret feta
50 g ristede pinjekerner
1 dl hakket persille
2 spsk tørret oregano
1 spsk paprika
Bland yoghurt med hvidløg og peber. Stil blandingen tildækket i køleskabet i mindst 20 minutter.
Skræl imens agurkerne i lange strimler. Kassér kernerne og drys strimlerne med salt. Kom dem i en sigte, så vandet kan løbe fra (cirka 20 minutter). Skyl og tør agurkestrimlerne let i et viskestykke og vend dem i yoghurtblandingen sammen med æbletern.
Læg trægrillspyd i vand i cirka. 10 minutter – hvis altså du bruger dem.
Rør det hakkede kød med salt i cirka 1 minut til farsen er sej. Tilsæt de øvrige ingredienser og vend det hele godt sammen.
Form otte små farsbrød og sæt dem på grillspyddet. Grill spyddene cirka 1- 2 minutter på alle fire sider – eller til de har flotte grillstriber. Lad dem stege videre ved indirekte varme i cirka syv minutter (se note 3).
Server sammen med æbletzatziki og eventuelt græske kartofler (se note 1).
Note 1: Jo, der er til 4 personer, hvis de fire spiser som jeg gør. Hvis der er storspisende mænd iblandt, tvivler jeg på, at der rækker. Og det er nemt at få et nervøst sammenbrud i øjeblikket, når man ser priser på hakket oksekød. Jeg betalte 71 kroner (!) for 500 gram. Nå, men det, man kan gøre, for at strække lidt på måltidet, er at lave græske kartofler til. De er lækre, de er nemme og der skal ikke “sovs” til. Se opskrift længere nede…
Note 2: Jeg har ikke en grill, men en grillpande, så jeg gad ikke det med spyd. Lavede bare aflange frikadeller.
Note 3: Det er så lidt sværere på en grillpande end på en rigtig grill, det med den “indirekte varme”, men jeg skruede ned for varmen og krydsede fingre for, at de ikke blev for mørke. Jeg synes, de blev gode.
(Opskriften er fra Meny.dk)
Græske kartofler
1 kilo bagekartofler eller andre store kartofler
saft og skal fra 1 citron
2 spsk olivenolie
2 fed hvidløg
1 spsk tørret oregano
salt og friskkværnet sort peber
Kartoflerne skrælles og skæres i både. Vendes med de andre ingredienser i et ildfast fad. Sæt dem ind i ovnen ved 200 grader varmluft i cirka 35 minutter – vend dem et par gange undervejs. De er færdige, når de er sprøde og gyldne.
Du kan eventuelt – efter smag – tilsætte flagesalt, hakket persille, basilikum, dild eller timian over dem, når de er færdige i ovnen.


