Sherry spritz med ingefærsirup

Sherry sprtiz med ingefærsirup – det er søster, der havde åndsnærværelse nok til at tage et billede af drinken…det havde jeg glemt.

Drinken er ikke så sød, som jeg havde frygtet – men sød nok til at AnneMarie og Lene, der er mest til de sødlige drinks, syntes, at den var supergod. Ulla og jeg, som er til drinks, hvor man kan smage, hvilken slags spiritus, man drikker, syntes, at der skulle mere cava i – og det hældte vi så i. Resultatet var excellent!

Så har der været julefrokost i canastaklubben igen. Og det var SÅ hyggeligt.

Sidste år aflyste jeg, fordi min far døde i begyndelsen af december, og jeg ikke rigtigt kunne overskue det, selvom jeg egentlig trængte til at blive muntret lidt op. Men her i 2022 er vi “back on track”. Så vidt jeg kan se på mine Facebookminder, har vi gjort det her i 12 år. Så det ER da en tradition.

Min menu faldt først på plads, da jeg faldt over denne drink i et dansk juleblad. Jeg havde købt to bøger om cocktails, kraftigt inspireret af et amerikansk realityshow, hvor en stribe dygtige bartendere konkurrerer (det var virkelig godt!), men uden at kunne finde noget, der egnede sig som en starter til en julemenu, hvor folk også skulle være i stand til at spille kort – og siden køre bil. Og samtidig skulle det jo også være en drink, jeg rent faktisk kunne finde ud af at lave.

Mene jeg slet ikke er til portvin, har jeg faktisk en svaghed for sherry – især oloroso, som er den helt tørre, men fino går også for mig. Og jeg er også pjattet med både ingefær og bobler generelt, så da jeg så opskriften, tænkte jeg, at den var da lige i øjet.

Jeg lavede ingefærsiruppen dagen forinden. Det var nemt, men jeg gad ikke lige stå med det samme dag, som jeg fik gæster klokken 12.30.

Opskriften til drinken.

Sherry spritz med ingefærsirup

(4 personer – vi var seks, men kan nemt regne ud, hvor meget, der skal i hvert glas, og så gange op)

18 cl sherry (gerne fino)

isterninger

1 sprøjtet appelsin

32 cl tør cava (se note 1)

Ingefærsirup

25 gram frisk ingefær

100 gram rørsukker

1 dl vand

2 kanelstænger

Ingefærsirup: Skræl ingefær og hak det fint. Kog ingefær, rørsukker, vand og kanelstænger op i en kasserolle, til sukkeret er helt opløst. Sluk for varmen, og lad siruppen trække i gryden i 15 minutter. Sigt ingefær og kanel fra, og lad siruppen afkøle.

Fordel sherry og 1 dl ingefærsirup ligeligt i fire glas, og rør let rundt. Tilsæt isterninger. Skær appelsinen i tynde skiver og halver dem (se note 2). Læg en halv appelsinskive i hvert glas og top med cava. Server straks.

Note 1: Ingen grund til at købe den dyreste cava, du kan finde, når den alligevel skal blandes op med alt muligt – men den skal dog være god nok til at drikke for sig selv, for der var faktisk en del tilbage i flasken….så Karin, der ikke bryder sig om ingefær, fik sig så en “ren” drink af cava.

Note 2: Jeg skar også appelsinskiver og halverede dem på forhånd (dog samme dag, som jeg skulle have gæster!) og lagde dem i en plastikboks med låg. Så var det nemt, da drinken skulle laves.

(opskriften er fra bladet “Det store gemmehæfte Julen”, 2022)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *