
Jeg kan godt lide at teste opskrifter op i mod hinanden – når jeg har tid. Jeg har før kastet mig ud i knækbrød, biscotti og müsli/granola.
Men her midt i november besluttede jeg mig for, at årets test skulle være varm vin.
Der findes masser af versioner af varm vin – jeg tror søreme, at de fleste europæiske lande har deres egen opskrift. Og jeg må gå til bekendelse og indrømme, at den danske ikke er min favorit. I hvert fald ikke den kvalmende søde version, man får på caféer, hvor glasset/koppen oveni købet er fyldt med rosiner og mandler.
Den første version, jeg prøvede, var en engelsk opskrift fra en af mine favoritter, Nigel Slater. Jeg syntes, jeg kunne huske, at jeg godt kunne lide englændernes mulled wine.
Men jeg ved nu ikke med hr. Slaters version….

Altså, jeg må erkende, at min rødvin ikke var specielt “fruity” – det var bare lige den, jeg havde, og den var halvtør. Og så brugte jeg heller ikke mandeflager. Men ellers fulgte jeg opskriften og lavede halv portion. Så er der til to dage for mig. Den blev ikke bedre af at blive opvarmet på dag to, som for eksempel den franske gjorde (se den).
Som man kan se, er der intet i den, der søder. Når man får den i munden, er den så “tør”, at det næsten støver. Og ja, det er noget pjat, for vin er naturligvis vådt, men kender du ikke den fornemmelse i munden, som f.eks. vodka og visse whiskyer kan give, hvor man – når man har sunket det – bagefter er tør i mundhulen?
Sådan er den gløgg. Den smager mest af vodka med et hint af kanel og appelsin. For mig er den okay, fordi jeg ikke kan lide noget sødt, men jeg tror ærlig talt ikke, at jeg ville servere den for nogen.
To ud af seks stjerner.
Mulled Wine (England)
(6 personer)
Vodka 200 ml
Nelliker (hele) – 6
Kanelstang 1
Stjerneanis 3
Kardemomme kapsler (hele)
Appelsin 1
Citron 1
Rødvin, frugtagtig, 750 ml
Mandelflager – en håndfuld
Hæld vodkaen i en kande (jeg brugte et sylteglas med låg), tilsæt nelliker, kanel og stjerneanis. Mas kardemommekapslerne lidt, så de åbner sig lidt (f.eks. med siden af en stor kniv) og smid det hele i vodkaen. Brug en kartoffelskræller eller lignende til at skrælle skallen af appelsinen (få mindst mulig af det hvide, som er bittert, med) og gør det samme med halvdelen af citronen. I vodkaen med det, og lad det så stå og trække natten over.
Næste dag sier du blandingen – jeg har en lille meget finmasket stål-si, der klarede den opgave fint.
Hæld blandingen i en stor gryde af rustfrit stål, tilsæt vinen og varm det hele langsomt op over moderat varme. Nigel Slater skriver: “Hvad end du ellers har gang i, så LAD DET IKKE KOGE“. Så okay, altså kun til det simrer let.
Til slut ruster man mandelflagerne på en tør pande og drysser dem på toppen af hver kop/krus/glas.
(Nigel Slater/The Christmas Chronicles, 2017)